تشخیص نوع مو


تشخیص نوع مو

اولین قدم برای مراقبت از مو شناخت نوع مو است. برای انتخاب شامپوی مناسب برای مو و همچنین لوازم مراقبت از مو لازم است ابتدا نوع مو مشخص شود و بر حسب نیاز مو محصول مناسب خریداری شود. در این مقاله چند روش برای مشخص شدن نوع مو ارائه می شود.

انواع مو عبارت است از موی چرب، خشک، معمولی و مختلط.

موی چرب ترشح چربی بیشتر از حد نرمال داشته و به همین دلیل آلودگی و گرد و غبار محیط را نیز بیشتر جذب می کند و ظاهر شاداب و درخشان مو به سرعت از بین می رود و رو به کدری و مات شدن می گذارد، تغذیه مو با اختلال مواجه می شود و همین امر موجب ریزش مو می شود.

موهای خشک، شکننده هستند و موخوره و شوره سر در این نوع مو بیشتر دیده می شود. موهای خشک، درخشندگی ندارند و براحتی میریزند. استفاده افراطی از سشوار و اتوی مو، رنگ و دکلره مو، شستشوی مو با اب داغ مواردی هستند که موجب تشدید خشکی مو می شوند. 

موی مختلط، مو در ریشه چرب و در ساقه خشک و شکننده و دارای موخوره است. موهای بلند بیشتر این وضعیت را تجربه می کنند. 

موی معمولی کاملا نرمال بوده مشکلات موخوره، جرب شدن کف سر، خارش و ریزش را ندارد.

شامپویی که برای شستشوی مو انتخاب میکنید باید با نوع مو سازگاری داشته باشد.

الگوی مو نیز میتواند صاف، موج دار و فر باشد. فولیکول مو درجه صافی و فری مو را تعیین میکند. هر چه فولیکول مو نامتقارن تر باشد مو فرتر می شود.

برای افرادی که موی صاف و چرب دارند شامپوی خشک بهترین انتخاب است. موهای فر معمولا خشک ترند و به ماسک ها و رطوبت رسان ها و نرم کننده ها بیشتر نیاز دارند.

روش اول

موها را بشویید با حوله و با فشار ملایم مو را خشک کنید حوله را روی مو نکشید. بعد از 48 ساعت با انگشت روی پوست فرق سر بکشید. اگر انگشت چرب شد پوست سر شما چرب است اگر اثری از چربی نبود و پوست سر حالت زبر داشت پوست سر خشک است. اگر انگشت چرب نشد و زبری نیز حس نشد پوست سر شما معمولی است.

روش دوم

بعد از شستشو و خشک شدن مو و سپری شدن 48 ساعت از زمان شستشو تکه کوچکی کاغذ خشک کن (جوهر خشک کن) را روی فرق سر بذارید و به آرامی فشار دهید. اگر یک سمت کاغذ چرب شد پوست نرمال است اگر دو سمت کاغذ چرب شد پوست چرب است و اگر کاغذ چرب نشد پوست نرمال است.

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ