تشخیص نوع پوست


تشخیص نوع پوست

محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی پوست برای هر نوع پوست متفاوت است پس قبل از انتخاب یک محصول مراقبتی یا آرایشی پوست باید نوع پوست خود را شناخته باشیم. در این مقاله روشهای ساده ای برای تشخیص نوع پوست معرفی میکنیم.

در چند مرحله ساده ابتدا پوست را تمیز کنید چربی و گردوغبار را از صورت پاک کنید برای این کار می توانید از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. سپس پوست را خشک کنید. بعد از خشک شدن پوست از هیچ محصولی روی پوست استفاده نکنید تا حالت طبیعی پوست مشخص شود. یک ساعت بعد از خشک شدن پوست آن را بررسی کنید.  

اگر جایی از پوست چرب و درخشان نیست و خشکی و کشیدگی احساس نمیکنید پوست شما معمولی است. اگر احساس خارش و کشیدگی و پوسته‌ پوسته شدن روی پوست حس میکنید پوست شما خشک است. پوست خیلی خشک گاهی پوسته پوسته و زبر و خشن نیز میشود.  اگر پوست شما براق شده و چرب است یا احساس چربی روی پوست میکنید پوست شما چرب است. اگر نقاطی از پوست قرمز و ملتهب شده و احساس خارش دارد پوست شما حساس است. اما اگر در ناحیه T پوست چرب و درخشان است و روی گونه و فک معمولی است پوست شما مختلط است. 

 

 حالا که نوع پوست را تشخیص دادیم نوبت به یادگیری اصول مراقبت از هر یک از این انواع پوست است. برای پوست خشک علاوه بر اینکه بایستی روزانه مقدار مورد نیاز آب بنوشید، از شوینده های لایه بردار و معطر هرگز استفاده نکنید محصولاتی که دارای رایحه یا عصاره مرکبات هستند خشکی این نوع پوست را تشدید میکنند. محصولات پوستی با پایه آب را استفاده کنید و از محصولات با پایه روغن استفاده نکنید.

 

پوست چرب چین و چروک کمتری دارد اما لازم است چربی این نوع پوست‌ کنترل شود تا موجب بروز آکنه نشود. از محصولات پوستی فاقد چربی oil free استفاده کنید. لایه بردارها و ماسکهای لایه بردار برای مراقبت از پوست چرب مناسبند. پوست چرب نباید بیش از حد شسته شود زیرا پوست برای جبران رطوبت از دست رفته، چربی ترشح میکند و چربی را جایگزین میکند و در نتیجه پوست چرب تر می شود.

برای پوست مختلط حفظ تعادل پوست و یکنواخت کردن چربی پوست صورت اهمیت دارد. استفاده از تونر برای پوست های مختلط بریا تنظیم PH و یکنواخت کردن چربی در همه نواحی پوست توصیه میشود.

 

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ