تفاوت پرفیوم،ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن


تفاوت پرفیوم،ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن

عطر خالص به تنهایی قابل استفاده نیست زیرا ماهیت اصلی عطر، عصاره های روغنی گیاهان است که غلظت زیادی دارد و باید با سایر حلال ها رقیق شود بنابراین با اتانول، ترکیبات معطر و تثبیت کننده و در برخی موارد آب ترکیب شده است. درصد الکل بکار رفته در عطر و ادکلن ها متفاوت است و یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت و قیمت ادکلن است.

از عوامل موثر در ماندگاری عطر می توان غلظت اسانس و ترکیبات معطر بکار رفته در ادکلن را نام برد. هر چقدر میزان اسانس روغنی یک عطر بیشتر باشد قیمت و ماندگاری اش هم زیادتر خواهد بود.

هر نوع عطر کاربردی مخصوص دارد مثلا برای مهمانی پرفیوم و ادوپرفیوم مناسب تر است.

 

 

 انواع عطر

پرفیوم Perfume

   درصد اسانس روغنی بکار رفته در پرفیوم ها 22 درصد است. بنابراین غلیظ ترین و با دوام ترین نوع رایحه، پرفیوم است. تا دو روز ماندگاری دارد. ماهیت آن روغنی است و در بطری های درپوش دار به فروش می رسد بصورت اسپری استفاده نمیشود. در پرفیوم درصد الکل بسیار پایین است بنابراین موجب خشکی پوست نمیشود و برای پوستهای حساس انتخابی مناسب است. بوی پرفیوم ها قوی بوده گاهی موجب سردرد می شود.

ادوپرفیوم‌ Eau de Perfume

 بعد از پرفیوم ها، ادوپرفیوم ها با داشتن 15 الی 22 درصد اسانس روغن معطر رتبه دوم را از لحاظ ماندگاری رایحه دارند. بین 6 تا 8 ساعت ماندگاری دارد. ماندگاری آن از پرفیوم کمتر و بالطبع قیمت آن نیز ارزانتر است. ماندگاری قابل قبول و قیمت کمتر ادوپرفیوم نسبت به پرفیوم این نوع عطر را پرطرفدار کرده است. ادوپرفیوم ها برای استفاده در شب مناسب ترند.

 ادوتویلت Eau de Toilette

نسبت به پرفیوم ها رایحه سبک تری دارند. از عطرهای ملایم است که غلظت اسانس روغنی 8 تا 15 درصد دارند. ماندگاری 4 تا 5 ساعته دارند و در طول رو نیاز به تمدید  دارند. دارای سه رایحه گرم، معتدل و سرد می باشند، که ماندگاری بوی رایحه گرم آن در همانند ادوپرفیوم بین 4 الی 5 ساعت می باشد. رایحه های سرد و معتدل این نوع محصول از ماندگاری کمتری برخوردارند. قیمت ادوتویلت از انواع پرفیوم و ادوپرفیوم کمتر می باشد، از این رو می تواند یک انتخاب با کیفیت و مقرون به صرفه باشد. بیشتر برای استفاده در روز مناسب است.

 ادکلن Eau de Cologne

تنها حدود 2 تا 4 درصد اسانس روغنی دارند. ماندگاری آنها 2 تا 3 ساعت است و در طول روز نیاز به تمدید دارند. از غلظت اسانس بسیار کمتری برخوردار است و درصد الکل تشکیل دهنده آن بسیار زیاد می باشد. 

 اوفرش Eau Fraiche

با نام عطریات غیر الکی هم شناخته می شوند و بیشترین بخش آن آب است. میزان روغن اسانس معطر آن ها در حدود 1 الی 3 درصد است. جزو رقیق ترین عطرها هستند. بر حلاف سایرین که از ترکیب اسانس روغنی با الکل تهیه می شوند، اوفرش ها از ترکیب روغن ها با آب درست می شوند و گاهی بعد از اصلاح به عنوان افترشیو نیز کاربرد دارند.

 از بین انواع عطر و ادکلن، ادوتویلت عطر مخصوص روز و ادپرفیوم مناسب استفاده در شب است.

 

بادی اسپلش  Body Splash

نوعی عطر بر پایه آب است که خوش بو کننده بدن است. مستقیما روی پوست بدن اسپری می شود. دارای ترکیباتی است که پوست را نرم، مرطوب و شاداب میکند و گاهی حالت چسبنده دارد. بادی میست mist مانند بادی اسپلش است اما ماندگاری طولانی تر و رطوبت رسانی بیشتری دارد. افترشیو ها بعد از اصلاح صورت استفاده میشوند و رایحه مطبوعی دارند.

 

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ