روشهای تشخیص منقضی شدن انواع لوازم آرایشی


روشهای تشخیص منقضی شدن انواع لوازم آرایشی

استفاده از لوازم ارایشی تاریخ مصرف گذشته به دلیل وجود مواد نگهدارنده در ترکیب خود میتواند موجب جذب باکتری ها و عفونت پوستی و بروز عوارضی مثل خارش و آکنه و اگزما، کدر شدن پوست ایجاد لکه و از بین رفتن شفافیت پوست و برآمدگی شود.

پس لازم است تاریخ مصرف لوازم آرایشی چک شود، اگر تاریخ مصرف روی محصولی درج نشده بود از علایم روی محصول استفاده کنید. در مقاله ی علایم روی لوازم آرایشی علامتهای مربوط به تاریخ مصرف توضیح داده شده است.  علامت PAO  روی محصول نشان میدهد تا چه مدت بعد از باز شدن محصول می توانید از آن استفاده کنید با این وجود ریمل را تا 4 ماه نگه داری کنید. کرم پودر و سایه چشم و رژگونه تا 12 ماه و رژلب تا یک سال یا از نشانه های ظاهری، فاسد شدن لوازم آرایشی را تشخیص دهید:

 

تغییر رنگ محصول: بارزترین علامت فاسد شدن لوازم آرایشی تغییر رنگ آن است.

 تغییر شکل ظاهری و ماهیت محصول

گاهی بافت و ظاهر لوازم آرایشی هم در اثرمنقضی شدن تغییر میکند. مثلا رژگونه ترک میخورد یا روی آن لکه دیده می شود. یا رژ لب حالت روغنی پیدا میکند. مایع موجود در خط چشم، حالت روان خود را از دست بدهد و یک‌دست نباشد 

بوی ناخوشایند محصول

معمولا لوازم آرایشی بوی مطبوعی دارند این بو با گذشت زمان کمتر شده و با فاسد شدن این بو ناخوشایند وآزاردهنده میشود پس یکی از راههای تشخیص فاسد شدگی لوازم آرایشی بوی نامطبوع آن است.  ریمل تاریخ مصرف گذشته بویی مشابه گازوئیل از آن به مشام می رسد. رژ لب تاریخ مصرف گذشته بوی روغن مانده به خود می گیرند .

تغییر اثر محصول 

  در حین استفاده متوجه می شوید لوازم آرایشی مورد استفاده اثری متفاوت نسبت به قبل روی پوست شما دارد یا مدتی پس از استفاده اثرات خود را نشان می دهند. مثلا کرم پودر و رژ گونه و سایه چشم پودری که ترکیبات مشابهی دارند مثل سابق روی پوست نمینشیند جلوه ی زیبای سابق را ندارد یا مدتی بعد از استفاده متوجه لک یا خشکی روی پوست می شوید. یا اینکه ریمیل بطور یکنواخت مژه را رنگ نمیکند گلوله میشود و باعث می شود مژه ها به هم بچسبند. احساس خارش اطراف چشم از عوارض بعد از استفاده از ریمل یل خط چشم تاریخ مصرف گذشته است.  رژلب تاریخ مصرف گذشته باعث پوست پوست شدن لب می شود. در مورد لوازم مراقبتی پوست نیز دیگر اثربخشی سابق را ندارند مثلا آبرسان تاریخ مصرف گذشته برای پوست مضر نیست اما آبرسانی را به خوبی قبل انجام نمیدهد.

و اما چند توصیه:

  • برای جلوگیری از انقضای لوازم آرایشی آنها را درمکانهای مرطوب نگهداری نکنید زیرا رطوبت بستر رشد باکتری را فراهم میکند. در مکانهایی خشک و خنک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید.
  • درب لوازم آرایشی بهداشتی را کامل ببندید.
  • بسته بندی تیوپی را به کاسه ای ترجیح دهید زیرا هر چه تماس دست با محصول کمتر باشد احتمال انتقال باکتری کمتر است. در صورت استفاده از دست برای سایه چشم ، دستها را کاملا بشویید.
  • از اصل بودن محصولی که خریداری می کنید مطمئن شوید.

 

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ