مراقبت از دور چشم


مراقبت از دور چشم

 چرا باید از پوست دور چشم مراقبت کنیم؟

پوست دور چشم بافت نازک و لطیفی دارد و نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد. لزوم مراقبت از پوست اطراف چشم وقتی روشن تر می شود که بدانیم اولین بخشی از چهره که آثار افزایش سن را نمایان میکند همین پوست اطراف چشم است.

چروک شدن طبیعی این بخش در اثر حرکات مربوط به تغییر حالات صورت مثل خنده، نسبت به بقیه قسمتهای صورت بیشتر است و سریعتر از بقیه بخشهای صورت خط می افتد و چروکیده می شود. کمبود ویتامین ها و بیماری ها سریعا روی دور چشم تاثیر میگذارد و موجب گودی و تیرگی آن می شود.

سطح کلاژن پوست اطراف چشم پایین است و غدد چربی کمتری دارد بنابراین بیشتر در معرض خشکی قرار دارد که این خشکی موجب ایجاد چین و چروک می شود.

 

تامین رطوبت پوست دور چشم

مرطوب نگه داشتن پوست حساس دور چشم برای رفع چین و چروک دور چشم و جلوگیری از ایجاد خطوط جدید لازم است. پوست اطراف چشم تعداد غدد چربی کمتری دارد و توانایی کلاژن سازی کمتری نسبت به سایر نقاط پوست صورت دارد. به همین دلیل زودتر از بقیه واحی خشک میشود. در عین حال حرکات پوست دور چشم نسبت به سایر نواحی صورت بیشتر است تغییر حالات صورت مثل لبخند، خنده، عصبانیت و غیره موجب کشیده شدن و جروکیده شدن این بخش می شود. تغییر حالات چهره اجتناب ناپذیر است اما خشکی پوست دور چشم را میتوانیم با آبرسانی و مرطوب نگه داشتن دور چشم رفع کنیم تا حرکات صورت روی این بخش تاثیر کمتری بگذارد.

گرچه پوست دور چشم نیاز به مرطوب کننده ویژه و مجزایی ندارد و میتوانیم از مرطوب کننده ای که برای پوست صورت استفاه میکنیم برای دورچشم هم استفاده کنیم اما استفاده از مرطوب کننده مخصوص دورچشم نتیجه بهتری دارد. اگر مرطوب کننده موجب سوزش و خارش دور چشم شد لازم است از مرطوب کننده مخصوص دور چشم استفاده کنید.

قبل از استفاده از مرطوب کننده، پوست دورچشم را تمیز کنید و آرایش را از روی آن پاک کنید تا کرم بهتر جذب شود.

مرطوب کننده مناسب برای هر نوع آسیب

مشکلات مربوط به پوست دور چشم سه دسته اند:

  • تیرگی: 
    • برای رفع تیرگی دور چشم از مرطوب کننده ای استفاده کنید که حاوی  اربوتین، هیدروکینون، ویتامین C، ویتامین B3 و سویا باشد.
  • پف
    • برای رفع پف زیر چشم از مرطوب کننده ای با خاصیت آنتی اکسیدانی استفاده کنید. این مرطوب کننده ها اغلب حاوی کافئین، چای سبز و گیاه بید، یتامین C، ویتامین E، چای سبز، ویتامین B3 می باشند.  
    چین و چروک
  • برای چین و چروکها و خطوط ریز از مرطوب کننده ای ستفاده کنید که کلاژن سازی را فعال کند. معمولا این نوع مرطوب کننده شامل رتینوئید، رتینول، ویتامین A و پپتید است.
  •  محافظت از دور چشم در برابر نور خورشید

پوست دور چشم نیز در برابر اشعه های مضر خورشید نیاز به مافظت دارد. کرم هایی با خاصیت ضد آفتابی زیر 30 درصد برای محافظت از پوست کافی نیستند.

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ