چه روغنی برای پوست استفاده کنیم؟


چه روغنی برای پوست استفاده کنیم؟

در این مقاله با تاثیر روغنهای مختلف روی پوست و کاربرد آنها در لوازم آرایشی و بهداشتی مختلف آشنا می شویم. روغن گیاهان سرشار از اسیدهای چرب و ویتامین هایی است که تاثیرهای شگفت انگیزی روی پوست و مو دارد در ادامه با دسته بندی انواع پوست روغنهای مناسب هر گروه پوستی را معرفی میکنیم.

 

 

روغنهای مناسب پوست خشک

روغن جوجوبا

یک روغن مغذی است که ترکیبی از چند اسید چرب است. سبک و بدون بو است. به راحتی جذب میشود و احساس چربی به پوست نمی دهد. از روغن جوجوبا در ترکیبات بسیاری از سرم ها و آبرسان ها  و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

 

روغن نارگیل

سرشار از تری گلیسیرید است. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل مانع از ازدست رفتن رطوبت پوست می شود و برای پوست های خشک بهترین انتخاب است. این روغن همچنین پوست را نرم و لطیف و صاف و صیقلی میکند. به همین جهت در ترکیبات شوینده های بدن و پاک کننده های صورت و شامپوها از این روغن استفاده می شود.

 

روغن زیتون

روغن زیتون تصفیه شده سرشار از ویتامین E و اسیدهای چرب اسید اولئیک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک می باشد. اسید اولئیک اسید اصلی موجود در روغن زیتون است و به دلیل تک غیراشباع بودن، بسیار روان است و به راحتی جذب پوست می‌شود. اما به اندازه سایر روغن ها سبک نیست بنابراین برای پوست چرب مناسب نیست. بدون بو است. احیاکننده پوست است. آنتی اکسیان است و آثار آلودگی و آفتاب سوختگی را از بین می برد و پوست را صاف می کند. از روغن زیتون در ترکیبات کرم های شب استفاده می شود.

 

 روغن آرگان

روغن آرگان حاوی ویتامین E و چربی‌ها و اسیدهای چرب مفید از جمله اسید اولئیک، اسید پالمیتیک و اسید لینولئیک است.پوست را آبرسانی، صاف و براق، نرم و لطیف میکند. خاصیت نرم کنندگی فوق العاده ای دارد روان و بدون بو است. در ضد آفتابهای معدنی و دارای بافت پودری کاربرد دارد تا به آنها بافت کرمی بدهد.

روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان سرشار از اسیدهای چرب از جمله اسید لینولئیک، اسید اولئیک و اسید پالمیتیک است که به طور طبیعی جذب سایر لیپیدهای (چربی‌ها) محافظ پوست می‌شود. سازگاری اسیدهای چرب با چربی‌های موجود در پوست، ترکیبی مناسب برای تسکین و ترمیم پوست‌های خشک، حساس و آسیب دیده به وجود می‌آورد. پوست را نرم و شاداب کرده خاصیت کشسانی پوست را افزایش می دهد. در اکثر مرطوب کننده‌های صورت و بدن و پاک‌کننده‌های صورت کاربرد دارد.

 

روغنهای مناسب پوست چرب

روغن لیمو

روغن لیمو یا اسانس روغنی لیمو حاوی ترکیبات مهمی از جمله مونوترپنوئیدها به ویژه ترکیب دی-لیمونن (D-limonen) است. روغن لیمو ترش سرشار از آنتی اکسیدان است و رادیکال های آزاد و مخرب برای پوست را از بین می برد چین و چروکهای پوست را بهبود می دهد به دلیل خاصیت ضد میکروبی روغن لیمو، برای درمان آکنه نیز کاربرد دارد. درنهایت موجب جوان‌سازی پوست می شود. 

روغن آرگان

روغن سرو

روغن ترنج

روغن ترنج یا روغن برگاموت خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی کنندگی دارد و آکنه پوست را درمان میکند. زخم های پوست را بهبود میدهد.

 

 

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ