انواع موخوره را می شناسید؟ راه درمان هر نوع موخوره چیست؟


انواع موخوره را می شناسید؟ راه درمان هر نوع موخوره چیست؟

موخوره، روشهای موثر برای رفع موخوره و پیشگیری از موخوره 

در این مقاله علت موخوره، راههای پیشگیری از موخوره و رفع آن را خواهید خواند. موخوره اشکال و انواع مختلفی دارد. نهایتا چندین ماسک خانگی موثر برای پیشگیری و رفع انواع موخوره را معرفی خواهیم کرد و چند شامپو و محصول مراقبتی مو برای این منظور معرفی میکنیم.

 موخوره چیست و چگونه درمان می شود؟ 

به چند شاخه شدن انتهای ساقه مو، موخوره گفته می شود و اگر به موقع رفع نشود کل موها را درگیر میکند. دلایل زیادی در ایجاد موخوره دخالت دارند که عمدتا مربوط به خشکی مو و آسیب به مو هستند. مثل در معرض حرارت قرار دادن مو در اثر استفاده مداوم از سشوار و اتو مو، رنگ و دکلره های غیر اصولی یا مکرر که هر دوی این موارد باعث آسیب به فیبر مو و شکننده شدن مو می شود. موخوره در موهای بلند بیشتر دیده می شود. سایر مواردی که موجب موخوره می شود عبارتند از:

  • شستشوی مو با آب خیلی داغ
  • آلودگی هوا
  • محصولات موی با مواد شیمیایی زیاد(شامپوهای فاقد سولفات کمترین آسیب را به مو میزنند)
  • شانه زدن افراطی مو و استفاده از برس و شانه نامناسب مثل شانه های فلزی و پلاستیکی( پیشنهاد می شود از برس های چوبی مانند برس بامبو استفاده کنید)
  • تماس طولانی مو با نور آفتاب(اشعه های خورشید موجب خشکی مو میشود)

 رفع موخوره

 برای رفع موخوره باید بخشی از مو که دچار موخوره شده است را کوتاه کرد و به مابقی مو رسیدگی کرد. پس از کوتاهی مو، از روشهایی که به مو آسیب می زند خودداری کنید و با استفاده از روغنها و ماسکهای طبیعی و مو را تقویت کنید. شامپوها و محصولات تقویتی و فاقد سولفات و مواد شیمیایی مضر متناسب با نوع موی خود مصرف کنید. برای شناخت نوع مو مقاله تشخیص نوع مو را بخوانید.

 

شکلهای مختلف موخوره

 موخوره دوشاخه ای

شایع ترین نوع موخوره است که در اثر خشکی مو و حرارت ایجاد می شود. انتهای مو به شکل حرف Y انگلیسی دیده می شود. موخوره در شروع به شکل دوشاخه ای است اگر مو در همین مرحله نوک گیری شود و مراقبتهای لازم برای رفع آسیب های وارد شده به مو انجام شود مشکل موخوره حل می شود در غیر اینصورت شاهد افزایش موخوره و تغییر شکل آن به سه شاخه، پر و ... خواهیم بود.

 

موخوره سه شاخه ای

اگر به موخوره دوشاخه ای به موقع رسیدگی نشود تبدیل به سه شاخه ای می شود. موخوره سه شاخه ای علاوه بر اینکه بر اثر خشکی مو و در معرض حرارت قرار گرفتن مو ایجاد می شود، عواملی مثل کمبود آب بدن و نرسیدن رطوبت به مو باعث آسیب به کوتیکول مو شده و در ایجاد آن موثرند.

پر مانند

رنگ کردن افراطی موها، دکلره، استفاده از رنگهای شیمیایی نامرغوب و رنگ کردن غیراصولی و به دفعات موجب م شود ساقه مو مانند پر چند شاخه شود.

 

درختی

پوش دادن به مو و در معرض نور خورشید قرار دادن مو برای مدت طولانی موجب می شود ساقه مو مانند شاخه درخت در یک جهت چند شاخه شود.

 

گره ای

 استفاده بیش از حد از سشوار و اتو مو موجب سوختگی  مو و ایجاد ظاهری شبیه گره در مو می شود.

 

ناقص

وقتی کوتیکول مو ضعیف شده اما در برترب دو شاخه شدن مقاومت میکند ساقه مو به این شکل در می آید. 

 

استفاده از روغنهای طبیعی مثل روغن بادام شیرین، روغن آرگان، روغن جوجوبا و وازلین با تامین رطوبت از دست رفته پوست به تقویت مو و جلوگیری از ایجاد موخوره جدید و پیشرفت موخوره های قبلی کمک میکنند.

ماسک ترکیب روغن زیتون با زرده تخم مرغ و همچنین روغن زیتون با عسل از ماسکهای تاثیرگذار در درمان موخوره هستند.

از برسهای چوبی به جای برس فلزی استفاده کنید. برس های چوبی ضد الکتریسیته هستند و باعث بروز موخوره نمی شوند.

برس چوبی مایا

دیدگاه شما (0)


واتساپ واتساپ